Обов’язок кожного вчителя – виявляти в процесі навчальної діяльності талановитих дітей і створювати творче середовище для їх самореалізації, учити знаходити нестандартні рішення, виявляти ініціативу, творчо мислити, бути суб'єктом навчання. Випускник, що володіє такими навичками, зможе в майбутньому кваліфіковано виконувати професійні обов’язки й бути конкурентоспроможним у високотехнологічному просторі.
Обдаровані діти - майбутнє України. Вони забезпечать модернізацію економіки та інноваційний розвиток держави. Тому перед кожним учителем узагалі, і вчителем інформатики зокрема, стоїть завдання створення оптимальних умов для розвитку всебічно обдарованої молоді та забезпечення формування інтелектуального потенціалу нації. Саме з обдарованих дітей виростають майбутні лідери в різних галузях, які принесуть користь суспільству, стануть гордістю держави. Робота з талановитими школярами є одним із важливих, хоч і не нових, напрямів сучасної освіти.
Яку ж дитину вважати обдарованою?
Вважається, що обдарована дитина – це дитина, яка має видатні досягнення в конкретній діяльності, чим відрізняється від однолітків. Ознаки обдарованості можуть виявлятися на різних етапах життя людини, з’являтися й згасати на різних етапах навчання, а потім знову виявлятися в майбутньому. У цьому питанні багато залежить від середовища, у яке потрапляє конкретна дитина, та педагогів, які здійснюють навчально-виховний процес. Як правило, обдарованість виявляється в перші десять - п’ятнадцять років життя й визначається лише за реальними результатами в конкретній діяльності.
Як виявити обдаровану дитину?
Зазвичай діагностика обдарованості школяра повинна проводитися шкільним психологом, але вчитель може це зробити й самостійно під час уроку за зовнішніми ознаками:
- обдарована дитина вже в ранньому дитинстві має високий рівень розумового розвитку і пізнавальної активності. Такі діти мають не по роках розвинуту фантазію, інтуїцію, хорошу пам'ять, високий рівень самостійності в розв’язуванні завдань.
- обдарована дитина здатна вийти за межі завдання та отримує задоволення під час пошуку його розв’язання. Така дитина потребує вищих розумових навантажень, саме тому намагається більше спілкуватися із старшими за себе людьми, ніж з однолітками, тому що зможе отримати більше цікавої для себе інформації.
- обдарована дитина раніше за однолітків усвідомлює мету й цілі своєї діяльності, оволодіває знаннями у вибраному напрямку. - розумово обдарована дитина має всі необхідні риси для здобуття перемог у різних конкурсах, змаганнях, предметних олімпіадах – це зібраність, уважність, постійна готовність до напруженої роботи. Такі діти в зрілому віці стають знаменитими завдяки успіхам у тому чи іншому напрямках.Але, які б не були здібності дітей в ранньому віці, без активної підтримки вчителів і батьків, а також спеціальних методів навчання вони навряд чи досягнуть таких висот, підкоривши які, зможуть досягти визнання.